Společnost Fruko-Schulz byla založena v roce 1898 v malebném městečku Jindřichův Hradeс na jihu Čech. V dnešní době je jedním z největších výrobců alkoholických nápojů v České republice. Historie podniku se píše už více než 100 let a tahle to začínalo…
Zakladatel společnosti Moritz Schulz proslul jako první výrobce ovocných a dezertních vín na území Rakouska-Uherska. Továrna, která byla zaměřena výhradně na výrobu dezertních vín a likérů se pomalu, ale jistě rozšiřovala a po dobu následujících padesáti let zvyšovala produkci a kvalitu svých produktů.
Moritzi Schulzovi se v rámci svého podniku podařilo vybudovat celý výrobní cyklus určený pro výrobu ovocných vín. Továrna byla vybavena rozsáhlými sklady ovoce, lisy, skladovacími a fermentačními nádržemi a také zařízením určeným k plnění a uzavírání lahví. Díky tomuto výrobnímu cyklu se Moritz Schulz stál téměř nezávislým výrobcem a mohl si dovolit experimentovat a vytvářet produkty nevídané chuti.
Inovativní technické možnosti umožnily Moritzi Schulzovi fermentovat různé odrůdy ovocných vín. Kromě tradičního jablečného a hruškového vína byla díky Moritzi Schulzovi dostupná také vína z černého rybízu a borůvek, stejně tak široký výběr nealkoholických ovocných sirupů.
Finanční úspěch společnosti umožnil Schulzovi rozšířit obsah působnosti a získat svůj vlastní pivovar v městečku Kardašova Řečice, ležícím poblíž Jindřichova Hradce.
Události druhé světové války, které změnily osud milionů lidí, měly velký dopad také na osud rodiny Moritze Schulze. Jeho synové, Schulzovi věrní pomocníci, byli nuceni emigrovat do Anglie. Hlava rodiny spolu s manželkou, dcerou a vnučkou zůstali na českém území.
V roce 1948 byl Schulzův podnik zestátněn a po následujících 40 let se stal součástí koncernu Jihočeská Fruta, jehož produkce zahrnovala také konzervované ovoce a zeleninu, dětskou výživu, džemy a nealkoholické nápoje. Zestátnění se nevyhnul ani pivovar v centru Jindřichova Hradce, který byl ve vlastnictví rodiny Schulzových od roku 1922. Jednalo se o jeden z nejstarších pivovarů v tomto regionu, který byl vybudován ve 14. století. Pivovar byl během let přestavěn, rozšířen a vylepšen rukama svých vlastníků, z nichž jeden byl otcem renomovaného českého skladatele Bedřicha Smetany.
Jedním z klíčových produktů podniku, jehož výroba započala v 80. letech 20. století, se stal tradiční Jindřichohradecký «Rum s plachetnicí». Díky své jedinečné chuti a výjimečné kvalitě zaujal Jindřichohradecký «rum» důstojné místo mezi oblíbenými nápoji českých spotřebitelů.
Ačkoli přijala Česká republika v roce 2003 nařízení Evropské Unie, které se týkalo zákazu nazývat nápoje, které nejsou vyrobeny z cukrové třtiny, rumem, spotřebitelé k nápoji stále láskyplně odkazují jako k tuzemskému «rumu». Příběh tohoto osobitého nápoje se píše dodnes. Ročně společnost Fruko-Schulz vyrobí přes 4 miliony lahví Jindřichohradecného Tuzemáku a pro náročnější spotřebitele se vyrábí Premium Tuzemák.
Od roku 1993 se společnost jmenuje Fruko-Schulz s.r.o. a vrací se do rukou dědice rodiny zakladatele – Roberta Schulze. Po obnovení výroby se vedení společnosti rozhodlo pro strategický krok, a sice opustit staré prostory v centru města a rozhodla se založit nový a modernizovaný závod na Jiráskově předměstí. Slavnou historii podniku v centru Jindřichova Hradce dnes připomíná prodejna Fruko-Schulz, jež sídlí v ulici Komenského s číslem popisným 1.
Zahájení výroby společnosti Fruko-Schulz na Jiráskově předměstí předcházela kompletní modernizace technické výrobní základny, tedy instalace moderní plnicí linky, nákup kontejnerů a zařízení pro výrobu jablečného octa a ovocných sirupů. Ve velkém se rovněž investovalo do restrukturalizace podniku, nákupu kádí pro výrobu likérů, organizace prostoru skladu ke skladování surovin a instalace kontejnerů, určené pro výtažky z bylinných tinktur. Společnost se pyšnila výrobou řady oblíbených nápojů, která zahrnovala tradiční české likéry, ovocné sirupy, absinty, vodky a tradiční Tuzemák.
V roce 2000 se portfolio společnosti Fruko-Schulz významně rozšířilo, a to díky výrobě nového exkluzivního nápoje – ruské vodky Alexander Pushkin. Pro výrobu se investovalo do speciálního zařízení, díky kterému se dodržují vysoké standarty výroby pšeniční vodky. Na vzniku dokonalé receptury úzce spolupracoval tým českých a ruských laborantů.
Potomek Alexandra Puškina – Pavel Puškin, s trvalým pobytem v České republice, se stal ideologickou inspirací a aktivním distributorem této vodky. Zvláště hodnotná je vodka Alexander Pushkin Black. Jedná se o vodku vyrobenou s přídavkem huminových kyselin získaných z rašelinišť třeboňské rekreační oblasti, která má jedinečnou chuť a aroma. Společnost Fruko-Schulz vlastní pro výrobu vodky s huminovými kyselinami světový patent.
Rok 2007 znamenal pro společnost Fruko-Schulz začátek nové éry. Podnik se stal součástí skupiny společností LADOGA společně s francouzským koňakovým domem Roullet (Koňak), španělským vinařstvím Camino Real (Navarra) a ruskou palírnou Ladoga (Petrohrad). Fúze společností zlepšila obrat mezi zeměmi a pro společnost Fruko-Schulz otevřela možnost dlouhodobých dodávek do zemí SNS. K dnešnímu dni portfolio společnosti obsahuje víc než sto různých produktů a každý rok pokračuje v jeho navyšování.